X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Lubuszanka wśród 50 śmiałych 2017

Data publikacji: 04.01.2018

Wysokie Obcasy opublikowały listę „50 śmiałych 2017” – listę kobiet, które zmieniają świat na lepsze. Wśród nich znalazła się Lubuszanka, odkrywczyni fal grawitacyjnych prof. Dorota Gondek-Rosińska, członek zespołu, który za udowodnienie teorii Einsteina dot. fal grawitacyjnych otrzymał nagrodę Nobla.


lubuszanka.png

Za swoje osiągnięcia otrzymała też odznakę honorową Zasłużony dla Województwa Lubskiego. Sukcesu profesor, która na co dzień wykłada na Uniwersytecie Zielonogórskim gratulowała marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Decyzją Komitetu Noblowskiego w tym roku Nagrodą Nobla podzieli się trzech fizyków. Połowa nagrody przypadła prof. Rainerowi Weissowi z MIT, a drugą połową podzielili się profesorowie Barry C. Barish i Kip S. Thorne California Institute of Technology. Wszyscy zaangażowani byli w budowę detektora fal grawitacyjnych LIGO, który w zeszłym roku po raz pierwszy zarejestrował poszukiwane od pół wieku zjawisko fal grawitacyjnych, którego istnienie przewidział Albert Einstein. W badaniach udział brała prof. Dorota Gondek-Rosińska z Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego, będąca członkiem polskiego zespołu naukowców POLGRAW. Fale grawitacyjne były „cegiełką” dopełniającą Ogólną Teorię Względności. - Złapaliśmy tę falę za pomocą detektora. Nie byłoby nagrody Nobla, gdyby tylko to jedno odkrycie. My udowodniliśmy, że Einstein miał rację, że po raz kolejny jego teoria jest w zgodzie z obserwacjami i że mamy fale grawitacyjne, po raz pierwszy zaobserwowaliśmy czarne dziury. Nie jedną, ale dwie, które zderzają się ze sobą. Chcemy zobaczyć jakie granice ma teoria względności i to odkrycie nam to umożliwi. Możemy teraz obserwować wszechświat na większych odległościach. Im większe masy czarnych dziur, tym dalej w przeszłość możemy się cofać. Jak będziemy mieli bardzo dokładne detektory będziemy widzieć same początki wszechświata. W tej chwili mamy otwarte nowe okno obserwacyjne. To unikatowy sposób obserwacji wszechświata – wyjaśniła podczas sesji Sejmiku Województwa prof. Rosińska.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3587

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603