X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Zielonogórskie hospicjum rozbudowane

Data publikacji: 08.01.2018

Otwarcie nowego obiektu już dziś (8.01.2018.) Zielonogórskie hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw zostało rozbudowane dzięki środkom unijnym.


timthumb.jpg

Rozbudowa hospicjum jest konieczna, niestety brakuje w regionie takich miejsc. Naszym obowiązkiem jest nie tylko leczyć, lecz również wspierać chorych w tych ostatnich dniach życia. Pamiętam, że to była pierwsza decyzja Komitetu Sterującego w tym zakresie w Polsce - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez decyzji Komitetu sterującego EFSI w zakresie ochrony zdrowia, którego członkiem jest marszałek Elżbieta Anna Polak. W 2015 roku Lubuskie jako pierwszy region w Polsce uzyskało zgodę na inwestycję infrastrukturalną w ochronie zdrowia w ramach RPO, mimo braku gotowych map potrzeb zdrowotnych.

O pozytywną decyzję dotyczącą możliwości realizacji inwestycji zabiegała marszałek Elżbieta Anna Polak, która jest członkiem Komitetu Sterującego EFSI w zakresie ochrony zdrowia. To właśnie ten organ decyduje o inwestycjach w ochronie zdrowia realizowanych ze środków unijnych. W 2015 roku nie były gotowe jeszcze mapy potrzeb zdrowotnych, które dają zielone światło unijnym inwestycjom. Wówczas Komitet Sterujący za zgodą Komisji Europejskiej dopuszczał realizację projektów dotyczących opieki długoterminowej, hospicyjnej lub geriatrycznej, ale tylko pod warunkiem, że inwestycja zawierała elementy opieki deinstytucjonalnej, która zakłada opiekę nad pacjentem w domu. Województwo lubuskie skorzystało z furtki i dostosowano projekt do założeń umożliwiających jego realizację. 

Projekt rozbudowy hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w wysokości 2 mln zł (całkowita wartość projektu: 2,4 mln zł). W ramach projektu rozbudowano budynek hospicjum. Zakupiono także wyposażenie sal dla chorych, pomieszczeń rehabilitacji, gabinetów i poradni.
Powstały:
- 4 jednoosobowe sale chorych,
- 4 łazienki - dla chorych, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, pacjentów przy rehabilitacji ambulatoryjnej,
- poradnia leczenia obrzęku limfatycznego,
- pokój fizjoterapeuty,
- sala rehabilitacji ambulatoryjnej. 

Zakupiono sprzęt do fizjoterapii, a także: uruchomiono poradnię obrzęku limfatycznego, świetlicę/oddział pobytu dziennego oraz wypożyczalnię sprzętu medycznego dla chorych przebywających w domach (w oparciu o porozumienie z Zielonogórskim Towarzystwem Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowym im. św. Pawła). Prowadzona jest także działalność wolontaryjna w domach chorych, polegająca na szeroko rozumianym wsparciu rodzin i dzieci osieroconych. 

Rozbudowa hospicjum pozwoli zwiększyć liczbę chorych terminalnie objętych całodobową opieką stacjonarną do ok. 350 osób rocznie. Umożliwi również zapewnienie skoordynowanych usług zdrowotnych dla pacjentów i wsparcie dla opiekunów. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3591

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603