X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

LCW marką lubuskiego winiarstwa

Data publikacji: 08.01.2018

W roku 2017 Lubuskie Centrum Winiarstwa odwiedziło ponad 10 tys. turystów z kraju i zagranicy.


wino.jpg

Weekendy Otwartych Winnic, Winobranie na winnicy samorządowej, czy Święto Młodego Lubuskiego Wina – to te wydarzenia promują lubuskie tradycje winiarskie gromadząc tłumy. - Stworzyliśmy pewną markę w regionie. Udało się to poprzez konsekwentną kampanię. Promujemy Lubuski Szlak Wina i Miodu oraz wielowiekowe tradycje – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i zaprasza do odwiedzenia Centrum. 

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze działa od dwóch lat i jest głównym punktem Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie działalności dydaktyczno-edukacyjnej na rzecz winiarstwa, rozwój marki oraz potencjału turystycznego województwa lubuskiego, a także budowanie tożsamości regionalnej, integracja środowisk winiarskich oraz rekultywacja tradycji związanych z uprawą winorośli i produkcją wina na terenie Ziemi Lubuskiej. 

W minionym roku Centrum odwiedziło 10,5 tys. osób z Polski i zagranicy. Byli to turyści indywidualni, grupy zorganizowane oraz przedstawiciele branży winiarskiej, winiarze amatorzy, enoturyści i dziennikarze branżowi. Dla zwiedzających przygotowana jest ścieżka dydaktyczna, którą można przejść z przewodnikiem. Znajduje się na niej kilka punktów, w których przekazywane są informacje na temat wielowiekowej historii winiarstwa na Środkowym Nadodrzu, prezentowany jest współczesny obraz winnic lubuskich wraz z przedstawieniem win i enoproduktów powstających w regionie. Prezentowana jest także wyposażona w sprzęt winiarski sala produkcji wina oraz najważniejsze atrakcje turystyczne województwa, tj. Park Mużakowski czy Park Narodowy Ujście Warty. Wstęp i zwiedzanie Lubuskiego Centrum Winiarstwa jest bezpłatne. 

W Centrum organizowanych jest szereg wydarzeń mających na celu promocję tradycji winiarskich regionu: Weekendy Otwartych Winnic, Dni Otwarte Funduszy Europejskich, finał konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”, Winobranie na Winnicy Samorządowej, konferencja „Gościnne Lubuskie”, czy Święto Młodego Lubuskiego Wina. Centrum prowadzi także działalność edukacyjną – organizuje szkolenia tematyczne dla winiarzy oraz warsztaty edukacyjne i dydaktyczne poświęcone winiarstwu. 

Ważną rolą Lubuskiego Centrum Winairstwa jest współpraca z winiarzami. W ramach działalności Lubuskiego Centrum Winiarstwa w roku 2016 została powołana Rada LCW, do której należą przedstawiciele środowisk winiarskich zrzeszonych w stowarzyszeniach działających w naszym regionie. Są to przedstawiciele następujących organizacji: Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego, Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Winnice Lubuskie, Stowarzyszenia Promocji Winnic i Produktów Regionalnych, Fundacja Na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa Gloria Monte Verde oraz Fundacja Lubuska Pętla Kulturalna. Głównym zadaniem rady jest planowanie różnego rodzaju przedsięwzięć mających na celu promocję lubuskiego winiarstwa oraz szerzenia wiedzy na temat zakładania i prowadzenia winnic w regionie. Centrum współpracuje także z lubuskimi uczelniami oraz muzeami.


cluster-grape-2678563__340.jpg

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3592

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603