X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Dla zwiększenia bezpieczeństwa - nowa karetka

Data publikacji: 11.01.2018

Od nowego roku w Nowogrodzie Bobrzańskim stacjonuje karetka pogotowia wraz z zespołem ratowniczym.


karetka.jpg

Uruchomienie podstacji pogotowia ratunkowego w Nowogrodzie Bobrzańskim było możliwe dzięki realizacji projektu budowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Projekt zrealizowany został ze środków unijnych. – Są tam miejsca postojowe dla samochodów strażackich i cały czas czekało miejsce dla karetki pogotowia. Udało się zakontraktować dodatkową karetkę. Nasze pogotowie ratunkowe w Zielonej Górze będzie realizowało ten kontrakt. Myślę, że przez to zwiększymy bezpieczeństwo w zakresie ratownictwa medycznego w regionie lubuskim – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. O konieczności uruchomienia podstacji zapewniał dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w zielonej Górze Marcin Mańkowski. - W sylwestra uruchomiliśmy podstację z zespołem podstawowy składającym się z dwóch ratowników medycznych. Pracują tam doświadczeni ratownicy medyczni – wyjaśnił. Karetka długo nie czekała bezczynnie, ponieważ pierwsze wezwanie nastąpiło już o 4:20 i było to wezwanie do dziecka.

Zmiany w systemie ratownictwa medycznego

Od 10 grudnia 2017 r. zmieniła się proporcja ambulansów typy S w stosunku do P. Do tej pory Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze zobowiązana była zabezpieczać 4 karetki S oraz 1 P. Obecnie Mamy 2 karetki S oraz 4 P. Pozwala to na lepsze zabezpieczenie medyczne Lubuszan, pozytywnie wpłynie na obsadę zespołów ratownictwa medycznego. (w 2017 r. na WSPR w Zielonej Górze Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył kary w łącznej wysokości 230 tys. zł – za braki właściwej obsady lekarskiej w karetkach, w efekcie czego jednostka odnotowała na koniec 2017 r. stratę w wysokości 119 tys. zł). Zmiany wymagały aktualizacji zapisów w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, za który odpowiedzialny jest Wojewoda Lubuski. Zarówno Samorząd Województwa Lubuskiego jak i WSPR w Zielonej Górze od kilkunastu miesięcy wnioskowały o dokonanie ww. zmian.

Samorząd dla bezpieczeństwa medycznego

- w 2016 r. Samorząd Województwa dofinansował zakup 2 karetek dla WSPR w Zielonej Górze (dofinansowanie – 300 tys. zł, łączna wartość karetek – blisko 1 mln zł),

- w budżecie na 2018 r. zapisano 15 tys. zł na zakup agregatu prądotwórczego w WSPR w Zielonej Górze

- w budżecie na 2018 r. zapisano kwotę ok. 2,5 mln zł na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp.

- Staramy się dbać o bezpieczeństwo mieszkańców regionu lubuskiego. Nasza determinacja działa. Jesteśmy skuteczni, bo o tę karetkę dla Nowogrodu walczyliśmy od lat – przypomina marszałek Elżbieta Anna Polak. Podstawienie zespołu ratowniczego w tej części regionu było niezbędne, ponieważ czas dotarcia karetki z Zielonej Góry wynosił 15-30 min, co wiązało się z ryzykiem.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3598

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603