X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Wykład dr. Teofila Lachowicza

Data publikacji: 08.01.2018

18.01.2018, czwartek, godz. 17:00
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, Wstęp wolny. Spotkania i wykłady

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie zaprasza na wykład głównego archiwisty Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – dr. Teofila Lachowicza z Nowego Jorku.


Cwiczenia Sokolow w Chicago 1913.jpg
 Ćwiczenia Drużyny Bojowej Sokolstwa w Chicago, 1913 

Spotkanie jest kolejnym wydarzeniem towarzyszącym prezentowanej obecnie w MZL wystawie - W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919. Ukazuje ona jedno z licznych ogniw znaczącego, acz niedocenianego czy wręcz zapomnianego w Ojczyźnie wkładu Polaków z Ameryki w restytucję państwowości Polski. 

Podczas wykładu dr Teofil Lachowicz przedstawi wiele interesujących kwestii związanych z tą tematyką i ilustrujących znaczenie emigracji z Ameryki w działaniach na rzecz odzyskania niepodległości Polski. Na tle charakterystyki Stanów Zjednoczonych Ameryki jako tzw. IV dzielnicy Polski przed I wojną światową (stan liczebny wychodźstwa polskiego, rozmieszczenie, największe organizacje polonijne) m. in. poruszone zostaną następujące zagadnienia: działalność paramilitarna Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce w latach 1912-1917; orientacje polityczne wśród wychodźstwa polskiego w Ameryce w czasie I wojny światowej; Akcja Rekrutacyjna na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady do Armii Polskiej we Francji tzw. Armii Błękitnej w latach 1917-1919; rola ochotników z Ameryki w uratowaniu idei formowania Armii Polskiej we Francji; udział polskich ochotników z Ameryki w bojach frontowych we Francji (lipiec – listopad 1918 roku) oraz w walkach o granice niepodległej Polski w latach 1919-1920. Wykazany zostanie także stricte materialny wymiar ogromnego wkładu finansowego wychodźstwa polskiego w Ameryce na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920. 

Wykład połączony będzie z prezentacją ponad stu unikatowych fotografii, pochodzących ze zbiorów nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. 

Dr Teofil Lachowicz – historyk, archiwista, dziennikarz; absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W latach 1977-1990 nauczyciel historii. Od 1990 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wolontariusz Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz nauczyciel w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w Maspeth, NY. Od 1998 roku jest archiwistą w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz redaktorem miesięcznika „Weteran”. W 2001 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Autor opracowań: Weterani Polscy w Ameryce do 1939 roku (Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2002), 100 lat w służbie Polonii. Szkic do dziejów Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie (Brooklyn, NY, 2004), Dla Ojczyzny ratowania. Szkice z dziejów wychodźstwa polskiego w Ameryce (Warszawa 2007), Polish Freedom Fighters on American Soil (Two Harbors Press, Minneapolis, MN, 2011), Echa z nieludzkiej ziemi (Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2011) oraz ponad dwustu artykułów popularnonaukowych i naukowych ogłoszonych na łamach prasy polonijnej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Polsce. Od kilkunastu lat współpracuje z ukazującym się w Nowym Jorku „Przeglądem Polskim” – tygodniowym dodatkiem literacko-społecznym „Nowego Dziennika”. 

Źródło: Materiały MZL

ide26886

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603